ثبت نام / ورود
مقالات برندها تماس با ما درباره ما

زیباترین عروسک های دستباف کدامند؟


زیباترین عروسک های دستباف کدامند؟

در زمان های قدیم معمولا اسباب بازی ها مانند امروزه تنوع نداشتند و وسیله بازی بچه ها خصوصا دختران به همین عروسک های دستساز مادران و مادربزرگ ها خلاصه می شد. اما امروزه با توجه به رشد علم، تکنولوژی و فناوری و ساخت انواع مختلفی از اسباب بازی ها، باز هم افراد به ساخت عروسک های دستباف روی آورده اند. از آنجایی که عروسک های دستباف مزایای زیادی دارند می توان گفت بر روی هوش و استعداد کودکان هم موثر هستند. حتی می توان ساخت این عروسک های دستباف را به کودکان آموزش داد تا طبق سلیقه و خلاقیت خود محصولی را تولید کنند.

 با شنیدن نام عروسک های دستباف همه ما به یاد عروسک های دستباف زنان محلی روستای ماسوله در استان گیلان می اندازد. زنان هنرمند این روستا با استفاده از کاموا و قدرت خلاقیت خود این عروسک ها را بافته و با استفاده از پشم و پنبه درون آن ها را پر می کنند. آن ها از راه فروش این عروسک های دستباف کسب درآمد می کنند. انتخاب زیباترین عروسک های دستباف امری کاملا سلیقه ای است و بستگی به سن، جنس و میزان خلاقیت و زیبایی شناسی افراد دارد. یادآوری این نکته ضروری است که استفاده از عروسک های دستباف مختص کودکان نیست و برخی از بزرگسالان نیز علاقه زیادی به این نوع عروسک ها نشان می دهند. خصوصا عروسک های دستباف ماسوله که می تواند یادآور خاطرات دوران کودکی بزرگسالان امروزی باشد.

عروسک دستباف چیست؟

عروسک دستباف معمولا به عروسک هایی گفته می شود که با استفاده از کامواهای رنگی و قلاب یا میل بافتنی توسط افراد هنرمند بافته می شود. داخل عروسک های دستباف را به وسیله الیاف پر می کنند. تکنیک درست کردن عروسک های دستباف به کشور ژاپن مربوط و به نام آمیگورومی شناخته می شود. روش ساخت عروسک های دستباف از قدیم الایام رایج بوده و اکنون نیز طرفداران زیادی دارد. با استفاده از این وسایل می توان عروسک های مختلف دخترانه یا پسرانه تولید کرد که بستگی زیادی به خلاقیت و هنر افراد تولید کننده آن دارد.

استفاده از عروسک های دستباف به جای استفاده از اسباب بازی ها و عروسک های پلاستیکی می تواند به رشد ذهنی و فکری کودک شما کمک کرده و باعث انتقال مثبت احساسات و عواطف کودکتان به عروسک خود شود. یکی دیگر از نیاز های کودکان که در بازی کردن با عروسک در پی ارضا آن هستند، نیاز به رهبری و اداره کردن، نیاز به امنیت و نیاز به آزادی است. عروسک های دستباف مقاومت بالایی دارند و به زودی خراب نمی شوند. بنابراین والدین از این بابت خیالشان راحت است و کودک را در بازی کردن با عروسک دستباف آزاد می گذارند.

معرفی انواع عروسک دستباف

همانطور که گفتیم عروسک های دستباف انواع مختلفی دارند و همه این ها بستگی به خلاقیت و هنر فرد بافنده دارد. عروسک های مناسبتی مانند حاجی فیروز و غیره، عروسک حیوانات مانند شیر، گربه و پلنگ، شخصیت های کارتونی مانند سارا و دارا و غیره و بسیاری دیگر از انواع مختلف عروسک ها را می توان با این تکنیک ساخت. برخی از عروسک های دستباف وجود دارند که تماما با استفاده از کاموا ساخته شده اند؛ یعنی بدن عروسک و لباس هایش همگی بافته شده هستند. اما مدل دیگری از عروسک های بافتنی وجود دارد که بدن عروسک را با استفاده از کاموا می بافند اما لباس هایش را با استفاده از پارچه های مختلف و یا تور های زیبا تزیین می کنند.

فواید عروسک دستباف برای کودکان چیست؟

استفاده از عروسک های بافتنی برای کودکان مزایا و فواید زیادی دارد. مهم ترین مزیت استفاده از این نوع عروسک ها قابلیت شستشوی آن ها است. طبیعتا بازی کردن کودکان با عروسک هایشان محدودیت نداشته و ممکن است عروسک ها به مرور زمان کثیف شوند. چنانچه در تولید عروسک های دستباف از مواد اولیه مرغوب و با کیفیت استفاده شود، در اثر شستشو هیچ تغییری در زیبایی و کیفیت عروسک ها ایجاد نخواهد شد. البته باید توجه داشته باشید برای شستشوی این نوع از عروسک ها حتما از آب سرد استفاده کنید. استفاده از آب خیالی گرم می تواند شکل عروسک را به هم زده و از زیبایی آن کم کند.

اسباب بازی ها و عروسک های پلاستیکی به دلیل سختی مواد می توانند گاهی اوقات به بدن کودک آسیب برسانند. اما عروسک های دستباف اینگونه نیستند. عروسک های دستباف آنقدر نرم و انعطاف پذیر هستند که حتی موقع خواب هم می توان آن ها را با خیال راحت در کنار کودکتان قرار دهید. استفاده از عروسک های دستباف برای کودکان در همه گروه های سنی مناسب است و هیچ گونه خطری برای آن ها نخواهد داشت. به علاوه در ساخت عروسک های دستباف از وسایل تزیینی مانند چشم پلاستیکی، مروارید و یا هر گونه شی کوچک استفاده نمی شود. بنابراین هیچ خطری کودک شما را تهدید نخواهد کرد.

یکی دیگر از ویژگی های مهم عروسک های دستباف، وزن سبک آن ها است. اغلب کودکان به عروسک های خود وابستگی عاطفی پیدا می کنند و دوست دارند همه جا با خود حمل کنند. بنابراین بهتر است عروسک وزن سبک و حمل آسانی داشته باشد، که عروسک های دستباف از این ویژگی مثبت برخوردار هستند. نکته جالب این جا است که قیمت عروسک های دستباف با توجه به ویژگی ها و فواید زیادی که دارند، از سایر اسباب بازی ها پلاستیکی و بی کیفیت کمتر است.

آیا عروسک دستباف برای پوست کودکان حساسیت ایجاد می کند؟

الیاف مورد استفاده در داخل عروسک های دستباف و همچنین نوع نخ و کاموایی که برای بافت مورد استفاده قرار می گیرد، بسیار مهم است. به دلیل این که این وسیله بیشتر مورد استفاده کودکان قرار می گیرد، باید از مواد اولیه مرغوب و بهداشتی تهیه شود تا حساسیت برای کودکان ایجاد نکند. چنانچه از الیاف بی کیفیت و یا نخ های غیر بهداشتی استفاده شود، ممکن است پوست کودک دچار واکنش هایی مانند خارش، کهیر، التهاب، قرمزی و غیره شود. بهتر است برای پر کردن بدن عروسک ها از الیاف طبیعی استفاده شود. به یاد داشته باشید عروسک های دستبافی را خریداری کنید که دارای کاتالوگ و یا تاییدیه باشند. معمولا بر روی بروشور همراه با عروسک نوع الیاف به کار رفته در آن نوشته شده است.